Wykładowcy

Prof. Andrzej Jasiński

Andrzej Jasiński, urodził się 23 października 1936 roku w Częstochowie, gdzie ukończył Średnią Szkołę Muzyczną w klasie Stefanii Borkowskiej. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach w klasie Władysławy Markiewiczówny (dyplom z wyróżnieniem – 1959). W 1960 roku zdobył Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Marii Canals w Barcelonie. W latach 1960-61 uzupełniał studia w Paryżu u Magdy Tagliaferro.

W 1961 roku wystąpił z Orkiestrą RAI w Turynie pod dyrekcją Carlo Zecchiego, co było początkiem szerszej działalności estradowej artysty. Oprócz występów w Polsce, kilkakrotnie odbył podróże koncertowe po krajach byłego ZSRR, występował na festiwalach muzycznych w Czechosłowacji, grał w Niemczech, Urugwaju, Brazylii i Japonii. Z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach i Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie dokonał kilku nagrań archiwalnych. Wielokrotnie współpracował z Józefem Stomplem wykonując koncerty na dwa fortepiany Bacha i Mozarta, z kwintetem dętym NOSPR-u (kwintety fortepianowe Mozarta i Beethovena). Sześciokrotnie występował na Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. W styczniu 2006 koncertował w Tokio.

W 1962 rozpoczął w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach pracę pedagogiczną, która stała się stopniowo jego pierwszą specjalnością. W latach 1973-96 i 2003-05 pełnił funkcję kierownika Katedry Fortepianu. W latach 1979-82 dodatkowo prowadził klasę fortepianu w uczelni muzycznej w Stuttgarcie.

Wykształcił liczne grono koncertujących pianistów i pedagogów. Jego wychowankami są m.in. Krystian Zimerman, Joanna Domańska, Jerzy Sterczyński, Krzysztof Jabłoński, Magdalena Lisak, Zbigniew Raubo, Rafał Łuszczewski i Beata Bilińska.

Brał udział w pracach jury najpoważniejszych międzynarodowych konkursów, m.in. im. Królowej Elżbiety Belgijskiej w Brukseli, Piotra Czajkowskiego w Moskwie, Van Cliburna w Fort Worth, Ferruccio Busoniego w Bolzano.

W 1975 roku zadebiutował jako juror Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, a podczas ostatnich trzech jego edycji (w 2000, 2005 i 2010 roku) przewodniczył pracom Jury. Artysta prowadzi kursy pianistyczne w wielu ośrodkach muzycznych świata, m.in. corocznie w Letniej Akademii Muzycznej „Mozarteum” w Salzburgu.

W marcu 2005 roku pełnił zaszczytną funkcję promotora-laudatora w postępowaniu nadającym Krystianowi Zimermanowi tytuł doktora honoris causa Akademii Muzycznej w Katowicach. W grudniu 2006 roku prof. Andrzej Jasiński sam odbebrał tytuł doktora honoris causa katowickiej Akademii Muzycznej. Laudacje wygłosił prof. Józef Stompel, a podczas uroczystości odbyła się także promocja książki Iwony Bias i Moniki Biedy Andrzej Jasiński – artysta i człowiek.

W latach 2005-2014 prof. Andrzej Jasiński był członkiem Rady Programowej Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Projekt i Realizacja