Wykładowcy

Nina Drath

Naukę gry na fortepianie rozpoczela w 1958 roku pod kierunkiem prof. Wandy Chmielowskiej. Od 1972 roku studiowała w warszawskiej PWSM w klasie prof. Reginy Smendzianki. W 1978 roku ukończyła podyplomowe studia wirtuozowskie.

Jest laureatka Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Santander (IV nagroda i brązowy medal, 1976) oraz Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (I nagroda 1979); uczestniczyła w międzynarodowych konkursach pianistycznych w Fort Worth (im. Van Cliburna 1977), Bolzano (im. Busoniego, półfinalistka 1978), Senigalli (półfinalistka 1979), Maryland (im. Williama Kapella 1980) oraz Palma de Mallorca (1982, 1985).

Pierwszy raz wystąpiła publicznie w 1962 przed mikrofonami radiofonii w Ostrawie. Występowała z recitalami i jako solistka koncertów symfonicznych w Polsce, Czechach, Słowacji, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Belgii, Francji, Meksyku i USA. Partnerowali jej dyrygenci: Bohdan Wodiczko, Karol Stryja, Czesław Płaczek, Wojciech Czepiel, Jacek Rogala, Stephen Hyde, Józef Wiłkomirski i inni. Uczestniczyła w festiwalu Mozartowskim w Warszawie (1991). Dokonała prawykonań światowych utworów kompozytorów amerykańskich: P. Petroffa i L. Osmona. W 1998 zadebiutowała w Carnegie Hall.

Nagrała szereg utworów dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej oraz telewizji francuskiej (Żelazowa Wola w trakcie ostatniej wizyty Artura Rubinsteina w Polsce, 1979). Na płytach CD ukazały się w jej interpretacji: Koncert Fortepianowy Petroffa (utwór jej dedykowany) oraz koncert d moll K466 Mozarta.

Wielokrotnie była jurorem na konkursach międzynarodowych.

Działalność pedagogiczna rozpoczęła po przeniesieniu się do USA w 1985 roku, początkowo jako Artist in Residence na Uniwersytecie w Edmond, Oklahoma (1985-87), a następnie jako pedagog Uniwersytetu w Corpus Christi, Texas. Od 1987 prowadzi prywatne studio fortepianowe w Corpus Christi.

Jest założycielka Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Corpus Christi (1989), Dorocznego Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Corpus Christi (1991) oraz odbywającego się co dwa lata w tym samym mieście konkursu dla młodzieży „Sonatina i Sonata”. W 1989 roku była przewodniczącą na Texas konkursu „World Piano Competition” w Cincinnati, Ohio.

Jako ambasador muzyki w USA reprezentowała w 2006 roku Stany Zjednoczone na koncercie muzyki amerykańskiej w Bejrucie wykonując z orkiestra symfoniczna Age of Anxiety L. Bernsteina. W 2011 roku zorganizowała festiwal muzyki fortepianowej francuskiego kompozytora G. Meuniera z udziałem młodzieży amerykańskiej, a w roku 2012 festiwal pianistyczny w Chicago, USA. W 2018 roku została wybrana przez YWCA Texas kobieta roku. Nina Drath jest córką pianistów i pedagogów prof. Heleny Drath i prof. Jana Dratha.

Projekt i Realizacja